Written by admin

Türkiye’nin “lazer silahı” sahada!

ASELSAN tarafından yürütülen lazer sistemleri savunma programının son aşamasında saha testleri gerçekleştirildi. LSS, altına patlayıcı madde bağlanmış ticari insansız hava aracını güvenli bir mesafede patlatmayı başardı. LSS, mini insansız hava aracının kamerasını da yakarak etkisiz hale getirdi.

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya göre, lazer sistemleri savunma  programının testleri devam ediyor.

ASELSAN Lazer Savunma Sistemi (LSS), şüpheli cisimlerin ve el yapımı  patlayıcıların, meskun mahalde kullanılan branda, örtü benzeri geçici engellerin  ve mini insansız hava araçlarının tespit ve imhasına yönelik geliştirildi. LSS,  arazi ve meskun mahal kullanımı için zırhlı araç üzerine entegre edildi.

Testlerde LSS’nin hareketli bir kara aracı üzerinde istenen bölgeye  süratle intikali, ardından el yapımı patlayıcılara, branda, örtü gibi geçici yol  engelleyicilere ve saldırı ya da istihbarat amaçlı uçan ticari drone’lara karşı  etkinliği gösterildi. LSS, altına patlayıcı madde bağlanmış ticari insansız hava  aracını güvenli bir mesafede patlatmayı başardı. LSS, mini insansız hava aracının  kamerasını da yakarak etkisiz hale getirdi.

LSS, herhangi bir lisans ya da ihraç iznine tabi olmadan milli olarak  üretildi.

Atımların maliyeti kuruş mertebesinde olan sistemle aracın yakıtı  olduğu sürece kesintisiz atış yapılabiliyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/aselsan-in-lazer-silahi-saha-ekonomi-2686043/

Etiketler: Video , Aselsan

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *